Ponieważ koszty utrzymania wciąż rosną, oszczędzanie dowolnej części wypłaty może wydawać się małym cudem, a oszczędzanie depozytu na dom może wydawać się wspinaczką na niemożliwie wysoką górę. Na szczęście każdy właściciel domu wyposażony w odpowiednie narzędzia może wejść na szczyt. Przemyślana strategia może pozwolić Twoim oszczędnościom rosnąć w zaskakująco szybkim tempie, skracając o połowę czas potrzebny na posiadanie pierwszego domu.
Może się to wydawać niemożliwe – ceny domów wzrosły w ostatnich latach, znacznie zwiększając wielkość zaliczki wymaganej na start dla większości nabywców domów. W rezultacie nabywcy domów muszą być sprytniejsi, jeśli chodzi o ich oszczędzanie i ogólne zwyczaje związane z bankowością.
Istnieją dwa sposoby na szybsze osiągnięcie celu:
- oszczędzaj więcej
- wydawaj mniej.
Może się to wydawać zbyt uproszczone, ale wybór jednej ze ścieżek to nie to samo, co podążanie nią. Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe. Wymaga to dyscypliny i odrobiny kreatywnego myślenia. Oto kilka pomysłów na rozpoczęcie drogi do posiadania domu z depozytami w lokatami na czele.
Zanim weźmiesz się za lokaty – zaplanuj swój budżet!
Kluczem do oszczędzania jest robienie tego systematycznie. Wkładanie drobnych do słoika co tydzień jest technicznie czymś, ale zmiana z definicji jest pozostałością po zakupach, co mogło być konieczne lub nie.
Określenie, ile faktycznie musisz wydawać każdego miesiąca, jest koniecznością – i powinieneś przygotować się na rezygnację z kilku rzeczy, które choć przyjemne, utrudniają twoją zdolność do oszczędzania. To, co musisz zrobić, to rozsądnie budżetować, tworząc realistyczny plan oszczędnościowy, który nie zagraża zbytnio Tobie ani stylowi życia Twojej rodziny. Konstruowanie budżetu nie powinno zająć dużo czasu – dwie godziny powinny wystarczyć.
Zatem:
- Oblicz swoje miesięczne dochody i wydatki.
- Uwzględnij wszelkie długi, które możesz mieć, w tym karty kredytowe, kredyt samochodowy lub cokolwiek innego, co masz obowiązek spłacić.
- Będziesz wiedział, jaką część budżetu możesz przeznaczyć na lokaty bankowe.
Najtrudniej jest zidentyfikować i usunąć niepotrzebne wydatki. Jakie przedmioty i czynności, które lubisz, są w rzeczywistości luksusami, na których rezygnację możesz sobie pozwolić? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile pieniędzy marnujemy na dobra konsumpcyjne, które nie wnoszą żadnej wartości do Twojego życia ani stylu życia. Zastanów się, ile wydajesz w ciągu miesiąca na kawę, obiady, bilety na imprezy i alkohol. Poświęć chwilę, aby obliczyć, ile wydajesz na te rzeczy, i zobacz, czy nie jesteś zszokowany.
Nie musisz oczywiście rezygnować ze wszystkiego, ale nawet zrobienie czegoś prostego, na przykład przyniesienie obiadu z domu trzy razy w tygodniu, unikanie tabliczek czekolady trzy razy w tygodniu i zmniejszenie spożycia alkoholu o jeden drink dziennie, oznacza, że zaoszczędzisz naprawdę dużo w przeliczeniu na rok, a to co zaoszczędzisz pójdzie na lokatę na Twój dom. Odpuść sobie przerwę na kawę i paczkę papierosów dziennie, a zaoszczędzisz kolejne pieniądze. Nieźle, jak na kilka drobnych zmian w nawykach wydawania pieniędzy, prawda?!
Oszczędzanie z lokatą – jak bank może Ci w tym jeszcze pomóc?
Unikaj odkładania pieniędzy na dowolne konto bankowe. Dobór odpowiedniego konta do Twoich potrzeb w zakresie oszczędzania depozytów, uwzględniający oprocentowanie, koszty transakcji – to najlepszy sposób znalezienia lokaty przyjaznej dla Twoich potrzeb.