Strona głównaLokatyKonto czy lokata – którą z popularnych opcji oszczędzania powinieneś wybrać?

Konto czy lokata – którą z popularnych opcji oszczędzania powinieneś wybrać?

Tworzenie bogactwa jest niezbędne, ale wzrost i ochrona są równie ważne. Dlatego właśnie możliwości inwestycyjne powinny odgrywać rolę w każdym portfelu, tak samo jak możliwości oszczędzania i wzrostu finansowego. W tym celu większość osób wybiera jedną z dwóch popularnych opcji oszczędzania:

  • lokaty stałe
  • konta oszczędnościowe.

Ale jak określić, która opcja jest lepsza dla Twoich potrzeb finansowych? Aby pomóc Ci podjąć tę kluczową decyzję, oto kilka punktów na temat tego, czym różnią się depozyty stałe od kont oszczędnościowych.

Lokaty stałe a konta oszczędnościowe

Zacznijmy od rozróżnienia między tymi dwiema definicjami. Konta oszczędnościowe to zazwyczaj konta w banku. Konta te służą do deponowania i przechowywania Twoich finansów, umożliwiając jednocześnie dokonywanie za ich pośrednictwem płatności i transakcji. Z biegiem czasu zarabiasz również odsetki od pieniędzy zgromadzonych na Twoim koncie oszczędnościowym.

Tymczasem depozyty stałe to inny rodzaj rachunków prowadzonych w banku, na których można wpłacać pieniądze, ale nie można dokonywać transakcji ani płatności za jego pośrednictwem. Pieniądze są zdeponowane na stałym depozycie wyłącznie w celu oszczędzania i zarabiania na nim odsetek. Ta kwota wraz z dodatkowymi odsetkami może zostać później wypłacona.

Oprocentowanie

Istotną różnicą między lokatami stałymi a kontami oszczędnościowymi jest ich typowe oprocentowanie. W zależności od twoich priorytetów finansowych, ten czynnik będzie odgrywał ważną rolę w tym, którą z tych dwóch opcji wybierzesz.

Konta oszczędnościowe zazwyczaj nie są uważane za formę inwestycji, co oznacza, że uzyskiwanie odsetek od ich depozytów jest funkcją drugorzędną. Co więcej, stopa ta nie jest stała, ale może ulec zmianie. Mimo to, oprocentowanie kont oszczędnościowych zazwyczaj waha się w granicach 4-6%, co jest znaczące.

Zobacz także:  Doskonały sposób na inwestowanie pieniędzy

Wyższe oprocentowanie

Natomiast środki pieniężne lokowane są na lokatach stałych z zamiarem uzyskania odsetek od zdeponowanej kwoty. Dlatego depozyty stałe są formą inwestycji i oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie, wahające się od 5-8%. Ogólnie oznacza to, że Twoje oszczędności na rachunku z lokatą stałą będą rosły szybciej i przyniosą bardziej znaczące, skorygowane o inflację zyski niż konta oszczędnościowe.

Zobacz także:  Jak zaoszczędzić na dom z pomocą lokat?

Opcje płynności

Innym czynnikiem, który określa, jak odpowiednie są te opcje dla twoich potrzeb finansowych, jest opcja płynności, którą zapewniają. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych, ponieważ opcja oszczędzania płynności pozwoli na:

  • wygodne transakcje
  • łatwe wypłaty.

W przypadku kont oszczędnościowych Twoje pieniądze są przechowywane na koncie nie tylko w celu oszczędzania, ale także w celu dokonywania regularnych transakcji. Pieniądze zgromadzone na koncie mogą być dowolnie wykorzystywane do dokonywania płatności w razie potrzeby. Co więcej, konta oszczędnościowe również nie mają limitu wypłat. Dlatego są opcją oszczędnościową, która oferuje wysoką płynność.

Natomiast lokaty stałe są z definicji mniej płynne. Ponieważ podstawową funkcją stałych depozytów jest zbieranie odsetek z twoich pieniędzy, nie sprzyjają one przedwczesnym wypłatom. Niemniej jednak nadal możesz wypłacić swoją kwotę główną z lokat o stałym oprocentowaniu przy niższych stopach procentowych lub po zapłaceniu kary.

Świadczenia dla seniorów

Wreszcie, zasadnicza różnica między lokatami stałymi a kontami oszczędnościowymi zależy od tego, czy celem oszczędzania jest zaspokojenie potrzeb finansowych seniora. Bez względu na to, czy są na emeryturze, czy blisko emerytury, seniorzy, tj. Osoby w wieku powyżej 60 lat, najbardziej potrzebują realnych możliwości oszczędności finansowych.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Najnowsze komentarze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.