Strona głównaKapitalizacja odsetek na lokacie

Kapitalizacja odsetek na lokacie

Stosunkowo niewiele uwagi gdy mowa o lokatach bankowych poświęca się kapitalizacji odsetek. Zapomina się bowiem, że zysk z lokaty uzależniony jest nie tylko od oprocentowania. Zależy jest również od sposobu naliczania odsetek. Wtedy mowa właśnie o kapitalizacji odsetek.

Zdecydowana większość banków oferuje lokaty terminowe, w których to odsetki naliczane są dopiero przy zakończeniu umowy. Gdy Klient zdecyduje się na założenie lokaty kwartalnej odsetki przez bank zostaną naliczone i wypłacone wraz z upłynięciem terminu umowy. Czyli po 4 miesiącach wypracowany zysk (pomniejszony o 19 % podatek Belki) wraz z kapitałem zostanie z powrotem przelany na konto Klienta. Tak jednak wcale być nie musi. Odsetki mogą być doliczane do części kapitałowej w trakcie trwania samej umowy. W ten sposób na dalsze zyski pracuje nie tylko część kapitałowa ale również wcześniej wypracowane odsetki.

Gołym okiem widać więc, że dla Klienta korzystniejsza jest częstsza kapitalizacja odsetek. W zależności od sposobu naliczania odsetek czy jest to kapitalizacja dzienna, tygodniowa czy miesięczna na zysk pracuje coraz większa kwota bez konieczności czynienia dalszych nakładów przez samego Klienta. Taki sposób naliczania odsetek pozwala na to by podatek Belki ominąć. 

Na czym polega kapitalizacja odsetek?

Gdy kapitalizacja odsetek następuje codziennie, co miesiąc czy co kwartał możemy mówić o procencie składanym. Na czym to polega? Zostało to wyjaśnione już wcześniej. Załóżmy, że mowa o lokacie 12-miesięczne z miesięczną kapitalizacją odsetek. Wypracowane odsetki z pierwszego miesiąca dopisywane są w kolejnym okresie rozliczeniowym. Na zysk pracuje więc wcześniej zdeponowana kwota oraz odsetki naliczone za poprzedni okres rozliczeniowy. Procent składany pozwala więc uzyskać większy zysk. Podatek Belki naliczany jest zaś dopiero w ostatnim okresie rozliczeniowym.

Jak uniknąć podatku Belki

By jednak przekonać się, że lokaty z częstszą kapitalizacją odsetek pozwalają uniknąć podatku Belki trzeba spojrzeć na pewne dane. Podatek Belki nie jest bowiem pobierany gdy zysk z lokaty wynosi mniej niż 2,50 zł. Przy tradycyjnych lokatach bankowych z końcową kapitalizacją odsetek uniknięcie podatku Belki jest więc nie możliwe. Gdy jednak kapitalizacja odsetek następuje zdecydowanie częściej uniknięcie podatku Belki jest zdecydowanie prostsze. Wystarczy jeśli klient zdecyduje się na lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Zysk może być na tyle niewielki, że unikniemy płacenia podatku Belki. Lokaty terminowe tradycyjne nie zawsze jak widać stanowią najlepsze rozwiązanie.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Najnowsze komentarze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.