Strona głównaChwilówkiO ile wzrośnie kredyt hipoteczny?

O ile wzrośnie kredyt hipoteczny?

O ile wzrośnie kredyt hipoteczny? Takie pytanie zadaje sobie chyba większość kredytobiorców, którzy podjęli z bankiem współpracę w ramach uzyskania finansowego wsparcia na zakup nieruchomości. Okazuje się, że wraz ze wzrastającą inflacją Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe wszystkich kredytów bankowych, a co za tym idzie, miesięczne raty okresowo wzrastają. Jak drogi finalnie będzie kredyt na mieszkanie? Czy stopy procentowe będą jeszcze szły w górę i kiedy w końcu raty zaczną maleć? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury nie tylko tych, którzy mają kredyt hipoteczny, ale także kredytobiorców z kredytami gotówkowymi celowymi oraz na dowolny cel.

 

Koszt kredytu hipotecznego a stopy procentowe NBP

 

Jednym ze sposobów na rosnącą inflację jest podniesienie stóp procentowych kredytów. Inflacja wynosi obecnie 11% i na tak wysokim poziomie nie była od lat, a dokładnie od 2002 roku. Wartość pieniądza maleje poprzez wzrastające ceny. Nie jest to sytuacja korzystna gospodarczo, ponieważ znacząco obniża się popyt na podstawowe dobra, przez co spowalnia produkcja.

Rada Polityki Pieniężnej ma stosowne instrumenty, dzięki którym inflacja może się zatrzymać, a w dłuższym okresie korzystnie spadać. Jedną z metod jest podniesienie stóp procentowych kredytów. Okazuje się jednak, że o ile może to być opcja pozytywna dla gospodarki, tak dla przeciętnego “Kowalskiego” nie jest czasowo zbyt opłacalnym rozwiązaniem. Niestety, wraz ze wzrostem stóp procentowym, rosną również miesięczne raty wszystkich zobowiązań kredytowych, jakie zostały zaciągnięte w polskiej walucie. Co ważne, stopy procentowe zostały podniesione w 2022 roku już kilka razy, dzisiaj stopa procentowa wynosi 4,5%, a eksperci potwierdzają, że to jeszcze nie koniec złych informacji. W najbliższym czasie planowane jest kolejne podniesienie stóp procentowych, a portfele kredytobiorców znowu staną się szczuplejsze.

Zobacz także:  Gdzie dostaniesz szybką pożyczkę online?

 

Zobacz także:  Gdzie dostaniesz szybką pożyczkę online?

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022?

 

Trudno wskazać jedną wartość, o jaką wzrosły kredyty hipoteczne po podwyżkach stóp procentowych, ponieważ zależy to od indywidualnej współpracy każdego kredytobiorcy z bankiem. Znaczenie mają warunki zaciągniętego zobowiązania, podstawowe oprocentowanie, dotychczasowa wysokość miesięcznej raty, całkowita wartość kredytu hipotecznego i w końcu, polityka kredytowa, jaką prowadzi każdy, komercyjny bank.

Statystycznie rzecz ujmując, przeciętny kredyt hipoteczny od początku roku 2022 wzrósł o co najmniej kilkaset złotych w skali comiesięcznych rat, jakie regulują kredytobiorcy. im wyższa jest wartość zobowiązania, tym raty na nowych warunkach są większe.

 

Jak obliczyć o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego?

 

Zadajesz sobie pytanie, o ile wzrośnie mi rata kredytu hipotecznego? Kosztów nie możesz wyliczyć dokładnie, ale z powodzeniem możesz je przynajmniej oszacować. Tak naprawdę nie wiadomo, ile razy i o jakiej wartości wzrosną jeszcze stopy kredytów. Wpisz jednak w wyszukiwarkę hasło typu “o ile wzrośnie rata kredytu kalkulator”, aby móc wyliczyć dodatkowe opłaty, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć w najbliższym czasie. Bankowcy przewidują, że nie ma mowy o obniżeniu stóp procentowych, na pewno nie nastąpi to w tym roku.

 

O ile wzrośnie kredyt hipoteczny zdaniem ekspertów?

 

Czy kredyt hipoteczny będzie jeszcze droższy? Tak przewidują eksperci rynku finansowego, ale dokładnie nie wiadomo o ile. Pesymiści spekulują, że najgorszy scenariusz może zakładać nawet podwojenie raty kredytowej. Już teraz kredytobiorcy muszą zmierzyć się z miesięcznymi ratami o wartości większej o co najmniej kilkaset złotych.

Na szczęście, stopy procentowe wzrosły już znacząco, kolejne podwyżki nie powinny aż tak mocno “zaboleć”. Oczywiście, każdy wzrost rat jest niekorzystny i trzeba mieć na uwadze kolejne wzrosty.

A co z potencjalnymi kredytobiorcami, którzy dopiero zamierzają wnioskować o kredyt hipoteczny? Na jakie warunki mogą liczyć i czy w ogóle opłaca się dzisiaj zaciągać zobowiązanie kredytowe? UKNF już sugeruje, żeby liczyć zdolność kredytową, mając na uwadze jeszcze wyższe stopy procentowe. Oznacza to, że prognozowane raty są wyższe, przez co zdolność kredytowa przyszłego klienta banku musi być lepsza.

Zobacz także:  Gdzie dostaniesz szybką pożyczkę online?

Ponadto, pytanie typu “o ile wzrosną raty kredytów hipotecznych” dotyczy także osób, które zamierzają rozpocząć współpracę z instytucją bankową, ponieważ ich wypłacalność będzie mierzona przy założeniu potencjalnego, jeszcze większego wzrostu miesięcznych rat.

Zobacz także:  Gdzie dostaniesz szybką pożyczkę online?

 

Jak poradzić sobie z wyższymi ratami kredytów hipotecznych?

 

Chociaż sytuacja w ramach spłacania rat kredytów hipotecznych nie jest dzisiaj korzystna, to jednak kredytobiorcy mogą postarać się o lepsze warunki współpracy z bankami i nieco poprawić swoją sytuację. Opcję może być refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie zobowiązania do innego banku albo konsolidacja zobowiązań. Nowy bank spłaci wskazane kredyty i ustanowi jeden na lepszych, często tańszych warunkach. Rozwiązaniem, aby zablokować rosnące raty, może być też zmiana warunków kredytu hipotecznego na oprocentowanie stałe. Dzięki temu udaje się powstrzymać kolejne wzrosty stóp procentowych, a miesięczna rata będzie o stałej wysokości niezależnie od następnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

 

Czy przez wyższe raty kredytu spadła sprzedaż kredytów hipotecznych?

 

Co ciekawe, chociaż eksperci kredytowi oraz sami kredytobiorcy, którzy już zaciągnęli kredyt hipoteczny, narzekają na wciąż rosnące raty, to jednak nie powstrzymuje to potencjalnych klientów instytucji bankowych przed wnioskowaniem o tego rodzaju zobowiązanie. Wszystko dlatego, że kredyt mieszkaniowy jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, a pod uwagę należy brać nie tylko rosnącą inflację czy wzrastające stopy procentowe. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny zaciągany jest na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, a w tym okresie sytuacja gospodarcza naszego kraju ulegnie licznym zmianom.

Na pewno nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego ani tym bardziej rezygnować z planów i wnioskowania o takie zobowiązanie, jeśli od dawna marzysz o własnych “czterech kątach”. Wciąż jest to dobra decyzja.

Weź pod uwagę, że ceny mieszkań rosną, a deweloperzy potwierdzają, że skoki cen będą wciąż zauważalne z tendencją do wzrostu. Nie łudź się, że ceny nieruchomości spadną, w ciągu najbliższych kilku lat na pewno tak się nie stanie.

Zobacz także:  Gdzie dostaniesz szybką pożyczkę online?

Należy też podkreślić, że banki coraz bardziej weryfikują zdolność kredytową przyszłych klientów. Ryzyko kredytowe w zakresie ewentualnej wiarygodności i niewypłacalności kredytobiorców rośnie. Skorzystaj z okazji, dopóki masz pewność, jakie zasady obowiązują przy wyliczaniu Twojej szansy na współpracę z bankiem.

Zobacz także:  Gdzie dostaniesz szybką pożyczkę online?
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Najnowsze komentarze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.